Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Zagwiździu
Dziś jest: poniedziałek, 24-02-2020, Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja

100 lecie Odzyskania Niepodległości

Jest wiele powodów do świętowania, jednak niezwykle rzadko zdarzają się nam takie rocznice. 100 lecie odzyskania tożsamości narodowej i swojego miejsca na mapie świata, to napawa dumą. Polska suwerenna, demokratyczna, oparta na prawie równym dla wszystkich obywateli, była marzeniem wielu pokoleń Polaków. Dziś tylko od nas zależy jaki to będzie kraj, my tworzymy jego dzień codzienny i budujemy wizerunek zagraniczny.

Nasze dzieci uczą się szacunku do historii, poznają sylwetki bojowników o niepodległość i  tylko obserwując nasze postawy uczą się bycia współczesnymi patriotami. To najpierw rodzice w domach , nauczyciele w szkołach wskazują co jest ważne, jak należy pielęgnować tradycję i historię, co to znaczy szacunek do symboli narodowych i dużej ojczyzny. Takie niepowtarzalne rocznice w naszym życiu to doskonały sposób na wspólne przeżywanie rzeczy wielkich, na miarę niezwykłych czasów. Powinniśmy docenić, że możemy być uczestnikami i współtworzyć różnego rodzaju imprezy okolicznościowe związane z tymi obchodami.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zagwiździu podjęli kilka ciekawych inicjatyw aby uczcić rocznicę odzyskania niepodległości. W wybrane wydarzenia zaangażowali się również rodzice, za co serdecznie w imieniu dzieci i nauczycieli  dziękujemy. Warto wymienić następujące działania:

 

  • Udział w Wojewódzkim Konkursie Samorządowym z okazji 100- lecia niepodległości: „BEZ SAMORZĄDNOŚCI NIE BYŁO BY……..” (Jedna z trzech głównych nagród dla uczennicy K. Bieganowskiej);
  • Konkurs Wojewódzki dla klas młodszych: „ZA CO KOCHAM POLSKĘ?” (Nagroda Dyrektora dla uczennicy A. Gora),
  • Przeprowadzenie na terenie szkoły dla klas VII, VIII I III gimnazjum Gminnego Konkursu Historycznego pt.: „DROGA DO WOLNOŚCI” (Udział drużyn zaproszonych z sąsiednich szkół);
  • Wspólne włączenie się społeczności szkolnej do akcji: „W CAŁEJ POLSCE ŚPIEWAMY HYMN DLA NIEPODLEGŁEJ – 9.11.18 – 11.11”. Uczniowie przygotowali uroczysty apel, na którym deklamowano okolicznościowe wiersze i wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Przez cały dzień apelowy odświętnie ubrani uczniowie i nauczyciele nosili ozdobne kotyliony w barwach narodowych, wykonane przez klasę III a gimnazjum. Rada Rodziców przy naszej szkole z okazji 100 urodzin Rzeczpospolitej przygotowała ciasto urodzinowe w barwach narodowych, razem 120 porcji. Na terenie szkoły i w klasach uczniowie wykonali gazetki okolicznościowe o tematyce rocznicowej. Klasa IV i V wykonywała na lekcjach historii prace plastyczne odwzorowane z publikacji „18.XI.1918 ROKU – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”.

 

Obchody „100 Niepodległości Polski”, to czas w którym powinniśmy wspominać bohaterów, ale także wspólnie z naszymi podopiecznymi zastanowić się jakimi działaniami możemy utrwalać naszą niepodległość.

 

ŻYCZENIA DLA POLSKI

Moja kochana Ojczyzno życzę Ci,

Żebyś była kochana i szanowana przez wszystkich swoich mieszkańców.

Życzę Ci także, aby każdy Polak znał swoją historię,

Abyś była zadbana i przybrana zielenią.

Aby każdy papierek, który spadnie na ziemię był podniesiony.

Aby wszyscy ludzie się kochali, śmiali i byli szczęśliwi

I żeby mówili:

„Jaka ta Polska piękna – cieszę się, że tu mieszkam!”

 

Osoba odpowiedzialna i podejmująca z uczniami wszystkie działania rocznicowe, nauczyciel historii pani mgr Anna Kulczycka-Baj.
Oprawa muzyczna uroczystego apelu, nauczyciel muzyki pan Ernest Malik.

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0059.jpeg DSC_0116.jpeg DSC_0123.jpeg DSC05247.jpeg Z4.jpeg
<./div>