Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Zagwiździu
Dziś jest: wtorek, 07-04-2020, Imieniny: Donata, Herminy, Rufina

Język polski da się lubić!

Prowadzący: Agnieszka Hoffmann i Mateusz Cieślak (kl. III a) podkreślili na wstępie, jak ważną rolę w edukacji pełni znajomość języka ojczystego oraz rodzimego dialektu (tu: gwary śląskiej).

Konkurs składał się z 4 rund, w których brali udział reprezentanci poszczególnych klas. Pytania miały różny stopień trudności. Uczniowie musieli odpowiedzieć m.in. na pytanie: „Jak mówimy: swetr czy sweter?”.

Po konkursie drużynowym Weronika Emmerling (kl. II b) przeczytała fragmenty książki Doroty Simonides „Kumotry diobła. Opowieści ludowe Śląska Opolskiego”.           

Następnie odbył się konkurs dla pozostałych uczniów – „Łamańce językowe”. Tej rundzie towarzyszyła ogólna wesołość, gdy uczniowie próbowali powtórzyć nasze słynne „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, jak i te mniej znane: „Jazgarzewszczyzna” czy „Jola lojalna i Jola nielojalna”. Tę rundę wygrała Natalia Nelke (kl. I b), która jako jedyna powtórzyła bezbłędnie „Czy sushi się suszy?”.

A oto wyniki drużynowego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim:

 I miejsce: klasa II b (Wiktoria Borgul i Weronika Emmerling)

           II miejsce: klasa III a (Ilona Nowicka i Natalia Ulrych)
          III miejsce: klasa I b (Jasmin Morka i Nikodem Sowada)

Konkurs zorganizowała i przeprowadziła p. Bożena Żabska we współpracy z p. Krystyną Kucą (Biblioteka Publiczna w Zagwiździu). Podziękowania należą się wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w I Szkolnym Konkursie Wiedzy o Języku Polskim. Dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Oświatowemu, które było sponsorem nagród.

 

 

DSC_0059.jpeg DSC_0116.jpeg DSC_0123.jpeg DSC05247.jpeg Z4.jpeg
<./div>