Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Zagwiździu
Dziś jest: piątek, 07-08-2020, Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Monopol - nauka przedsiębiorczości poprzez zabawę

Monopol tak nazywa się gra planszowa, która cieszy się duża popularnością wśród naszych uczniów, którzy przebywają w świetlicy szkolnej. W każdej wolnej chwili zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie wchodzą w role bankowców i przedsiębiorców. Gra Monopoly to jedna z najbardziej popularnych gier planszowych na świecie.

Pierwszym znanym „prototypem” Monopoly była The Landlord's Game, gra stworzona przez Elizabeth Magie z Illinois i opatentowana w 1904 roku. Początkowo Magie nie miała zamiaru zapewniać ludziom rozrywki, głównym celem istnienia jej gry było udowodnienie teorii ekonomicznej Henry'ego George'a, zgodnie z którą cała ziemia powinna należeć do państwa, a dochód z opłat czynszowych powinien trafiać do jego budżetu. Miało to w zamierzeniu usunąć nierówności społeczne.
Spopularyzowanie idei George'a nie powiodło się, za to znajomi Magie i studenci z Wharton School of Finance and Commerce byli zachwyceni rozrywkowymi wartościami jej dzieła. Ci ostatni często przerysowywali grę ręcznie, przy okazji modyfikując wygląd planszy i zasady rozgrywki. Pierwszy raz oficjalnie The Landlord's Game opublikowała oficyna Economic Game Company, założona przez Magie, w 1906 roku.
Do dziś sprzedano ponad 275 milionów pudełek z grą Monopoly.

Tekst i zdjęcia: Sylwiusz Kulickowski
 

 

DSC_0059.jpeg DSC_0116.jpeg DSC_0123.jpeg DSC05247.jpeg Z4.jpeg
<./div>