Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Zagwiździu
Dziś jest: wtorek, 07-07-2020, Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Zgłębiaj wiedzę przez podróże

Znane jest chyba wszystkim powiedzenie „podróże kształcą”. Lecz często dobrze nie wiemy, co to znaczy. Powiedzenie to mówi nam, że zwiedzając możemy się wiele dowiedzieć i nauczyć, czyli może to nam przynieść korzyść. W związku z tym uczniowie klas II z PG w Zagwiździu postanowili sie o tym przekonać i wybrali się z wychowawczyniami na wycieczkę klasową do Wrocławia. Wyjazd poświęcony był zgłębianiu wiedzy na temat wody w nowoczesnym centrum - „Hydropolis”. Wystawa podzielona była na różne części od „narodzin” wody na naszej planecie poprzez głębiny oceaniczne aż do dzisiejszych czasów jej wykorzystania.

Zwiedzanie rozpoczęło się krótkim filmem, którego tematem była nasza planeta i powstanie wody. Animacja odbyła się w owalnej ciemnej sali o ekranie 360º a w centrum pomieszczenia znajdowała się kula, imitująca Ziemię. Po tej części uczniowie udali się na zwiedzanie pozostałej części obiektu. Niesamowitą atrakcją dla nich była możliwość odtworzenia burzy za pomocą projekcji setki clipów dźwiękowych, które uruchamiały się, gdy poruszano wielkimi walcami.  Kolejną częścią wystawy były „Głębiny”, które oprócz wystroju tworzyła ambientowa muzyka oraz rozchodzący się po pomieszczeniu pulsujący dźwięk sonaru głębinowego, który wprowadzał w daną tematykę. Przechodząc z strefy ciemności trafiliśmy do jasnej przestrzennej sali tzw.„Oceanu życia”. W tej części zobaczyliśmy wodę w oceanach, jako świat tętniący życiem dla żywych organizmów. Kolejna część wystawy była związana z zagadnieniem „Człowiek i woda”. W tej strefie uczniowie mieli okazję zaznajomić się ze znaczeniem wody dla człowieka w sensie biologicznym i fizycznym. Poznali rolę wody w organizmie człowieka i dowiedzieli się o symbolicznym znaczeniu wody w religii i w sztuce. Uczestnicy wycieczki zapoznali się również z „Historią inżynierii wodnej”, a dokładnie z wynalazkami i rozwiązaniami inżynierskimi z przed tysięcy lat, wykorzystywane w życiu codziennym. Dowiedzieli się o różnych środkach transportu morskiego oraz o wielkich odkryciach geograficznych. W strefie „Miasto i woda” omówione zostały współczesne systemy zarządzania wodą w największych miastach świata. Na dużym stole multimedialnym uczniowie mogli zapoznać się z interaktywnym planem Wrocławia, który pozwolił odzwierciedlić m.in. skalę powodzi tysiąclecia z 1997r. Urok wystawy został dopełniony w „Strefie relaksu”, gdzie uczniowie mogli skorzystać z odpoczynku i nowych doznań, zaprojektowanych w formie ogrodu roślinności. Tam można było się położyć na świetlistych leżakach i oglądać wschód Księżyca na plaży. Uzupełnieniem odpoczynku były wydobywające się dźwięki dżungli i szum fal morskich.

Myślę, iż wyjazd do Wrocławia na wystawę Hydropolis można zaliczyć do bardzo udanych. Uczniowie poznawali i odkrywali świat od strony praktycznej oraz wrócili zadowoleni, pełni wrażeń, i wspomnień do szkoły.

Tekst: Katarzyna Glatki

 

 

 

DSC_0059.jpeg DSC_0116.jpeg DSC_0123.jpeg DSC05247.jpeg Z4.jpeg
<./div>