Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Zagwiździu
Dziś jest: wtorek, 07-07-2020, Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Wyróżnienie dla Publicznego Gimnazjum w Zagwiździu

Projekt edukacyjny „Bądźmy bardziej kulturalni!” został wyróżniony w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Języku Polskim zorganizowanym przez Opolskiego Kuratora Oświaty oraz Studenckie Koło Naukowe Onomastów działające przy Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. Projekt został opracowany przez p. Bożenę Żabską.

Wśród gimnazjów przyznano tylko jedną nagrodę główną i jedno wyróżnienie. Zwyciężyło Gimnazjum Publiczne Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Grodkowie.
Projekt był tylko częścią szkolnego etapu konkursu. Na tym etapie należało także zorganizować imprezę szkolną promującą etykę mówienia, przesłać sprawozdanie ze zdjęciami, a następnie przeprowadzić szkolne eliminacje wśród uczniów z zakresu kultury języka polskiego. Impreza szkolna została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Zorganizowałam wtedy III (już) Szkolny Konkurs Wiedzy o Języku Polskim, który połączony był m.in. z czytaniem poezji i konkursem łamańców językowych. O obchodach tego dnia pisałam w marcu.
04 kwietnia w gmachu Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego odbyła się część pisemna etapu wojewódzkiego konkursu, która składała się z dyktanda i testu językowego. Na teście trzeba było wykazać się ogromną wiedzą i znajomością  takich m.in. działów, jak: fleksja, frazeologia, słownictwo. Jednym z najtrudniejszych okazało się zadanie z onomastyki – działu językoznawstwa zajmującego się m.in. nazwami miejscowości, imionami, nazwiskami.  
W teście tym wzięło udział 14 najlepszych gimnazjalistów z województwa. Nasza uczennica – Jasmin Morka – przygotowywała się rzetelnie i zajęła 8. miejsce, zdobywając aż 65,5 p. A ponieważ pierwszy raz wzięliśmy udział w tym konkursie, uważam, że to nasz sukces.
W piątek (08 kwietnia) nastąpi uroczyste wręczenie nagród w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego.

Tekst i fotorelacja: Bożena Żabska


 

 

 

DSC_0059.jpeg DSC_0116.jpeg DSC_0123.jpeg DSC05247.jpeg Z4.jpeg
<./div>