Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Zagwiździu
Dziś jest: piątek, 03-07-2020, Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

W obronie polskich znaków diakrytycznych – i nie tylko…Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  obchodzony był na świecie już po raz szesnasty. W Publicznym Gimnazjum w Zagwiździu postanowiliśmy uczcić to wydarzenie po raz trzeci. Z przyczyn niezależnych od nas obchody musieliśmy przełożyć na 01 marca.

Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data ta upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W Polsce  święto to obchodzimy 21 lutego.

Z tej okazji w naszym gimnazjum tradycyjnie odbył się (już trzeci) Szkolny Konkurs Wiedzy o Języku Polskim. Każda klasa wytypowała wcześniej dwuosobową drużynę.

Oto wyniki drużynowego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim:

I miejsce: klasa I b (Karolina Bieganowska i Florian Rychlik)

II miejsce: klasa III b (Jasmin Morka i Aleksandra Biegun)

III miejsce: klasa I a (Julia Nowak i Michał Kulik)

Gratulujemy!

Najciekawszym chyba zadaniem okazała się rozsypanka w rundzie V. Uczniowie mieli z 44 znaków ułożyć jak najwięcej polskich wyrazów, używając przede wszystkim znaków diakrytycznych. Zadanie to jest ukłonem w stronę kampanii społecznej „Język polski jest ą-ę”, której patronuje Rada Języka Polskiego, a wspiera m.in. prof. Jerzy Bralczyk. Celem tej kampanii jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. W dobie krótkich wiadomości tekstowych popularyzowanie idei, która przyświeca kampanii, jest jak najbardziej zrozumiałe. Nie tylko młodzi ludzie pisząc SMS-y lub maile, celowo nie używają polskich liter: ą,ć,ł… Dorośli także pomijają te znaki. Zdarza się, że czasem zastanawiamy się nad sensem wiadomości tylko dlatego, że zamiast łoś czytamy los. Dlatego kształtowanie nawyku używania polskich znaków jest tak istotne.

Po konkursie drużynowym odbył się konkurs łamańców językowych. Hasło tegorocznych obchodów to „Wysokiej jakości edukacja, języki nauczania a efekty edukacyjne”. A ponieważ w naszym gimnazjum język niemiecki jest językiem mniejszości narodowej, w konkursie łamańców  pojawiły się zdania także w tym języku. Oczywiście nasi uczniowie poradzili sobie w tej rundzie doskonale.

Gościem obchodów był po raz kolejny Wójt Gminy Murów, Pan Andrzej Puławski, który także ufundował nagrody w konkursie.

Impreza została zorganizowana we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Murowie.

Podziękowania należą się fundatorom nagród (Wójt Gminy Murów, Publiczne Gimnazjum w Zagwiździu, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe), współorganizatorom, nauczycielom oraz uczniom, którzy pomagali w przygotowaniach.

Tekst: Bożena Żabska
Fotorelacja: Sylwiusz Kuliczkowski

 

 

DSC_0059.jpeg DSC_0116.jpeg DSC_0123.jpeg DSC05247.jpeg Z4.jpeg
<./div>